niedziela, 17 marca 2013

Angielskie ciasto ucierane

Już dawno miałam wstawić ten przepis, ale ciągle coś innego było dla mnie ważniejsze. W końcu o przepisie zapomniałam i pewnie w ogóle bym go nie umieściła na blogu, gdybym dzisiaj nie postanowiła zrobić małego przeglądu zdjęć, które mam na dysku. Pamiętacie jeszcze mój torcik w kształcie lalki? Ciasto powstało zaraz po nim, by wykorzystać pozostały krem i okazało się naprawdę dobre. Przepis pochodzi ze strony BBC, ale trochę go doprecyzowałam  i wyszło świetne. Puszyste, mięciutkie i wilgotne. Idealne do lekkiego kremu lub bitej śmietany i owoców. Dziś przedstawiam tradycyjne angielskie ciasto ucierane, czyli...

Victoria sponge

przepis na tortownicę o średnicy 24 cm



Będziemy potrzebować:
  • 225 g mąki
  • 225 g cukru (ja dodałam trochę mniej, jakieś 180 g, a i tak było dość słodkie)
  • 225 g bardzo miękkiego masła
  • 4 jajka
  • 4 łyżki mleka
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 opakowanie cukru z prawdziwą wanilią (ewentualnie ekstrakt lub olejek waniliowy)

Piekarnik nagrzewamy do 160 stopni. (W oryginalnym przepisie jest 180, ale ciasto wtedy zbyt szybko spiecze się z góry i może pęknąć. Dlatego radzę nieco zmniejszyć temperaturę pieczenia.) Masło ucieramy z cukrem, aż stanie się puszyste i jasne. Następnie dodajemy po 1 jajku i cały czas miksujemy. Dosypujemy mąkę, proszek do pieczenia i cukier waniliowy, a na koniec dolewamy po 1 łyżce mleka, cały czas miksując.   Ciasto przekładamy do tortownicy (każdą formę, inną niż silikonowa, należy wyłożyć papierem do pieczenia lub natłuścić i posypać mąką/bułką tartą) i wyrównujemy wierzch. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika na ok. 30 min. Po tym czasie wyłączamy piekarnik, uchylamy drzwiczki i zostawiamy tak ciasto na jakieś 5 min. Później można je wyjąć z piekarnika, ale jeszcze nie wyciągać z formy. Robimy to po kolejnych 5 min., a następnie studzimy ciasto na kratce. Całkowicie ostygnięte przekrawamy na dwa krążki i przekładamy je np. dżemem i bitą śmietaną, owocami i bitą śmietaną lub lemon curd. Tak naprawdę możemy użyć dowolnego nadzienia i to jest fajne, a ciasto może być za każdym razem inne. Ja wykorzystałam kremy z tego przepisu, a udekorowałam je dżemem wiśniowym. Może nie wyszło najpiękniejsze, ale za to jak smakowało!




Ciasto ma bardzo przyjemny smak i jest na tyle wilgotne, że nie potrzebuje nasączania. Właśnie z tego powodu jest świetne do tortów z lukrem plastycznym. Jest do nich wręcz doskonałe również dlatego, że wspaniale wycina się z niego różne wzory i nie kruszy się tak bardzo, jak biszkopt. Sprawdzi się także w przypadku niezapowiedzianych gości, ponieważ składniki na nie zazwyczaj mamy w domu. Szybkie, proste, raczej nie może się nie udać. Serdecznie polecam na niedzielny deser :)

Smacznego!

7 komentarzy:

  1. Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) Było przepyszne i zniknęło bardzo szybko. Polecam i pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  2. Wczoraj robiłam ciasto na bazie tego samego przepisu...jedyna zmiana u mnie zamiast mleka były 2-3 łyżki soku z limonki...a zamiast wanilii otarta skórka...zgadzam się z Tobą jest, szybkie, proste i bardzo smaczne:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Muszę koniecznie wypróbować Twoją wersję z limonką. Brzmi kusząco :) Pozdrawiam!

      Usuń
  3. Dziękuję i zapewniam, że nie tylko wyglądało, ale również smakowało :) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  4. a gdyby tak upiec z 1,5 porcji każdego ze składników, jak długo piec?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że przynajmniej 10 min. dłużej. Ciasto pieczemy do suchego patyczka i moim zdaniem, po ok. 40 min. należałoby sprawdzić, czy już jest ok. Jeśli nie, to podpiekałabym je kolejne 5 min.

      Usuń